آموزش درست، قدم اول موفقیت

در آموزش, بازار مالی on تیر 1, 1400

آموزش درست، قدم اول موفقیت

زمانی که محتوای دوره مقدماتی ترید آماده می‌شد به تمام سال‌هایی که در دنیای ترید پشت سر گذاشته بودم فکر می‌کردم. روزهای شیرین در کنار تجربه‌هایی بسیار سخت از جلوی چشمم عبور کرد تا یک بار دیگر دلیل اصلی ام را از آموزش به یاد بیاورم:

در بسیاری از حوزه‌های کسب و کار، افراد برای حضور حرفه‌ای در بازار کار، سال ها در دانشگاه آموزش می‌بینند و بعد در محیط‌های کارآموزی، تجربه کسب می‌کنند تا بتوانند به عنوان کارشناس یا پزشک عمومی یا وکیل یا … در دنیای واقعی حضور جدی پیدا کنند. اما در بازارهای مالی که بدون شک حرفه‌ای‌ترین و بزرگترین بازار محسوب می‌شود افراد با رویای سود زیاد و سریع، در کمتر از چند ساعت می‌توانند به صورت واقعی وارد دنیای ترید شوند و با دیدن چند فایل آموزشی، خود را آماده حضور در بازار تصور کنند! آیا تا به حال شنیده‌اید یک نفر بعد از خواندن یک کتاب پزشکی، جراحی قلب باز انجام داده باشد یا بعد از دیدن چند ویدئو آموزشی، خلبان هواپیمای مسافربری شده باشد؟ خیلی ساده انگارانه به نظر می‌رسد که موفقیت در بازاری که بزرگترین سرمایه‌های دنیا در آن حضور جدی دارند، انقدر آسان باشد که هر تازه واردی بتواند برای طولانی مدت از آن سود کسب کند!

تمام کسانی که در دنیای ترید پا می‌گذارند سفری بسیار عجیب در پیش خواهند داشت. اغلب معتقدند آموزش، اولین قدم در مسیر این سفر است. من با این نظر مخالف هستم! آموزش، دلیل شکست و از دست رفتن سرمایه و عمر و عزت نفس بسیاری از افراد در بازارهای مالی  است، چون بخش زیادی از آموزش‌های موجود در بازار، بسیار ناقص و گمراه کننده هستند که نتیجه آن، چیزی جز شکست نیست! بارها پیش آمده که در جلسات اول آموزش خصوصی ترید، از راهی که تریدر تا امروز آمده سوال کنم و متوجه شده‌ام کوهی از حرف‌­های بی ارزش و بعضا بی پایه و اساس، به عنوان محصولات و دوره­‌های آموزشی وی آی پی، در بازار عرضه می‌شود!

اولین قدم در مسیر موفقیت تریدر، آموزش درست است که می تواند برگ برنده اصلی باشد. آموزش درست، یا توسط خود بازار و از راه سعی و خطا بدست می‌آید و یا توسط فردی که قبلا، راه های مختلف را تجربه کرده و به موفقیت رسیده است آموزش داده می‌شود. مربی من، بازار بود و پس از سال‌ها سعی و خطا و کسب تجربه‌های سخت و ارزشمند در بازار، درک درستی از مسیر موفقیت در آن بدست آوردم. دوره مقدماتی ترید و دوره پیشرفته ترید، برای تمام کسانی که در ابتدای مسیر هستند و یا علیرغم آموزش‌های قبلی، در دنیای ترید، احساس سردرگمی می‌کنند آماده شده است و باور دارم افرادی که آماده درک این آموزش‌ها باشند، آماده موفقیت و کسب سودهای عالی و مستمر از بازار هستند، به امیدِ خدا.