در بازار مالی، ذهن ها را باید شست

در آموزش, بازار مالی, دسته‌بندی نشده on تیر 1, 1400

در خیابان مشغول رانندگی هستی که به چراغ قرمز می‌رسی. اگر مثل دیگران فکر کنی پشت چراغ می‌ایستی و اگر مثل دیگران فکر نکنی جریمه، تصادف و حادثه، خیلی زود به سراغت می‌آید. در بسیاری از شرایط، فکر کردن مانند دیگران، منجر به موفقیت و زندگی بهتر می‌شود. اما وقتی نوبت به تصمیم گیری در بازارهای مالی می‌رسد، پیشنهادهای زیادی برای خرید و فروش از در و دیوار می‌ریزد؛ این سهام را بخر، فلان جا فرصت سرمایه‌گذاری فوق العاده‌ای دارد، الان وقت خرید طلاست، فلان جفت ارز پایین تر از این نمی‌آید، تا دیر نشده بیت کوین بخر و … ! اینجاست که برای موفق شدن، ذهن ها را باید شست و جور دیگری باید فکر کرد!

تصمیم گیری در بازارهای مالی، نیاز به تفکری کاملا متفاوت دارد! بیایید کمی بیشتر به آن فکر کنیم؛ در هر معامله ای که شما خریدار باشید فروشنده‌ای رو به روی شما وجود دارد که فکر می‌کند قرار است از تصمیم شما برای خرید سود ببرد که این اصلا به نفع شما نیست! و اگر شما فروشنده باشید خریداری رو به روی شما وجود دارد که باز هم فکر می‌کند قرار است از تصمیم شما برای فروش سود ببرد که این، باز هم به نفع شما نیست!

شما به عنوان خریدار در یک معامله، تنها زمانی سود می‌برید که قیمت افزایش پیدا کند، یعنی حداقل یک نفر حاضر باشد بعد از شما، همان خرید را با قیمت بالاتر انجام دهد! خریدار بعدی هم با این امید خرید را انجام می‌دهد که کسی حاضر باشد باز هم با قیمت بیشتری همان خرید را انجام دهد و این بازی همینطور ادامه پیدا می‌کند! شاید خنده دار یا احمقانه به نظر برسد ولی واقعیت این است که هرچقدر قیمت بالاتر برود افراد بیشتری برای خرید مجاب می‌شوند (دلیل این موضوع رو بعدا مفصل توضیح خواهم داد)

در اصل بانک ها، موسسات مالی  و سرمایه‌های بزرگ، به همین شکل، پله پله قیمت را در بازار رشد می‌دهند، روند‌های صعودی را در بازار خلق می‌کنند و درست در زمانی که تعداد زیادی خریدار در بازار وجود دارد اقدام به فروش سنگینِ خریدهای قبلی خود می‌کنند! نیاز به توضیح بیشتر نیست که بازنده این بازی، خریداران زیادی هستند که با امید افزایش بیشتر قیمت، اقدام به خرید می‌کنند، غافل از اینکه فعلا دیگر قرار نیست قیمت بالاتر از این برود و این خریداران که تحمل ضرر طولانی مدت و زیاد را ندارند در روند نزولی، دیر یا زود با ضرر از بازی خارج می‌شوند! این موضوع، یکی از دلایل سودهای فوق العاده بانک ها و سرمایه‌های بزرگ، و ضرر بسیاری از افراد با سرمایه‌های کوچک در بازارهای مالی است و مثال آن را در سال‌های گذشته در ضررهای زیاد افراد حقیقی و سودهای زیاد مجموعه‌های حقوقی در بورس ایران به خاطر دارید!

باید بدانید کارگزاری‌ها، بروکرها، کانال‌های تلگرامی و پیج های سیگنال دهی اینستاگرامی، لزوما خیرخواه شما نیستند که با توصیه آن ها، اقدام به خرید و فروش کنید! هدفِ بسیاری از سیگنال‌های خرید و فروش در بازارهای مالی، هموار کردن مسیر سودهای نجومی سرمایه‌های بزرگ، به قیمت ضرر کردن یا سود اندک بسیاری از افراد با سرمایه‌های کوچک است!

در دوره پیشرفته ترید، تلاش من برای شفاف کردن ابعاد مختلف این موضوع و آموزش دادن ذهنیتی است که می‌تواند مثل دیگران فکر نکند! در ادامه این دوره، درک کاملی از نحوه معماری قیمت در بازار توسط بازیگران بزرگ و شیوه دنبال کردن رد پای آن ها برای کسب سودهای فوق العاده و مستمر آموزش داده شده است.