بازار کجا می‌رود

در آموزش, بازار مالی on تیر 1, 1400

هدف همه تحلیل ها در بازار مالی، رسیدن به جواب یک سوال مهم است: “قیمت به کدام سمت حرکت می‌کند؟” زمانی که تقاضا برای خرید یک محصول، بیشتر از عرضه آن باشد، افراد حاضر هستند مبالغ بیشتری را برای بدست آوردن آن بپردازند و به این ترتیب، قیمت افزایش پیدا می کند. برعکس، زمانی که عرضه یک محصول برای فروش، بیشتر از میزان تقاضای خرید آن باشد، فروشندگان، برای جلب توجه خریداران با یکدیگر رقابت می کنند و حاضرند قیمت را مدام کاهش دهند تا بتوانند محصول خود را به فروش برسانند! بنابراین هر بار که تعادل بین عرضه و تقاضا از بین برود، قیمت شروع به تغییر می کند و همه موافق هستند که در هر بازاری، عرضه و تقاضا، قیمت فعلی و مسیر حرکت آینده آن را مشخص می‌کند.

در این میان، تمام اختلاف نظرها بر سر این موضوع است که عوامل تاثیرگذار بر عرضه و تقاضا چیست و تمام تحلیل ها و اخبار، حول محور دلایل تغییر در میزان عرضه و تقاضا بحث می‌کنند. تنوع در نوع نگاه به بازار و استدلال ها به حدی زیاد است که اگر چند ساعت در وبسایت های خبری و شبکه های تلویزیونی، پای صحبت تحلیل گران بنشینید به نقطه ای می‌رسید که با احساس سردرگمی و سردرد شدید، هیچ نظری در مورد بازار و مسیر حرکت قیمت نخواهید داشت! در شرایطی که اکثریت، سرگرمِ کشف عوامل تاثیر گذار بر روی عرضه و تقاضا در دل اخبار و گزارش های اقتصادی و تحلیلی هستند، یک چیز مورد غفلت قرار می‌گیرد: “خودِ عرضه و تقاضا” !

تمرکز بر دلایلِ تغییر عرضه و تقاضا، چه اهمیتی دارد، اگر با تمرکز بر خود نمودار قیمت و خود عرضه و تقاضا، بتوان تشخیص داد تغییردر قیمت و تعادل بین عرضه و تقاضا، کجا رخ خواهد داد!؟  باید بدانیم که سرمایه های کوچک افراد، نمی تواند تاثیر زیادی در تغییر روند قیمت ایجاد کند و تغییرات جدی در قیمت، توسط سرمایه های بازیگران بزرگ بازار ایجاد می‌شود و سپس، سرمایه های کوچک، بر اساس این تغییر ایجاد شده، روند تعیین شده توسط بازیگران بزرگ را دنبال می کنند! به این مثال توجه کنید:

این تصویر، نمودار ۴ ساعته طلای جهانی را از نوامبر ۲۰۲۰ نمایش می دهد. در کادر قرمز رنگ مشخص است که قیمت بعد از طی کردن یک مسیر صعودی، در روز ۹ نوامبر، در چند ساعت، بیشتر از ۱۰۰ دلار سقوط را تجربه کرده است! پیامِ مهم این تغییرِ رفتار قیمت این است که بازیگران بزرگ بازار، فروش های سنگینی را در این نقطه از بازار انجام داده اند و بعد از این اتفاق، ریزش قیمت طلا، هفته ها ادامه پیدا می‌کند! مهمترین موضوع در این ریزش شدید، دلیل آن نیست! مهمترین موضوع، توجه به خود این اتفاق است و توجه به این نکته مهم که بعد از این تصمیم، همراه شدن با روند نزولی، سودهای عالی را نصیب ما می کند، چراکه حرکت های صعودی بازار، موقت، و حرکت های نزولی، پر قدرت خواهد بود! در این میان، بسیاری از افراد به دنبال دلایل ریزش هستند و با هر خبر یا گزارش یا تحلیل که احتمال صعود را تقویت می کند، اقدام به خرید می کنند و با ضرر از معامله خارج می شوند!

جالب اینجاست که بعد از مدتی که مسیر نزولی قیمت متوقف می شود و تحلیل ها و اخبار و گزارش های اقتصادی، نسبت به رشد قیمت طلا، ابراز امیدواری می کنند، کم کم تقاضا برای خرید افزایش پیدا می کند و قیمت، در آخرین ماه سال ۲۰۲۰، پله پله به سمت بالا حرکت می‌کند! در این مسیر صعودی، بسیاری فراموش کرده اند که  در گذشته، چه تصمیم مهمی در بازار گرفته شده است و حتی در محدوده قرمز اقدام به خرید می‌کنند، به این امید که قیمت باز هم بالاتر برود! درست در این منطقه است که بازیگران بزرگ، از تصمیم قبلی خود حمایت می کنند و دوباره با عرضه شدید و فروش‌های سنگین ، جهت حرکت قیمت را تغییر می دهند! کسانی که به جای توجه به حواشی و اخبار و گزارش ها، بر خودِ نمودارِ قیمت تمرکز کنند در این نقطه همراه با سرمایه های بزرگ اقدام به فروش می‌کنند و سود فراوانی را بدست می‌آورند.

معماری حرکت قیمت در بازار، بر پایه عرضه و تقاضا شکل می‌گیرد و معماران حرکت، بازیگران بزرگ بازار با سرمایه های عظیم  هستند! در آموزش‌های دوره پیشرفته ترید، نحوه معماری بازار توسط بازیگران بزرگ و راه دنبال کردن رد پای آن ها در بازار برای تشخیص درست مسیر حرکت قیمت، به طور کامل مورد بررسی قرار می‌گیرد.

دسته بندی ها آموزش بازار مالی